fbpx

Projekt „Pokonaj Raka Piersi”

Cel nowego projektu

Celem projektu jest zwiększenie świadomości wśród młodzieży zagrożeń i chorób cywilizacyjnych oraz roli profilaktyki i wczesnego wykrywania raka.

W ramach projektu będą realizowane prelekcje, działania informacyjno-edukacyjne, spotkania z praktykami oraz zostaną zastosowane nowoczesne formy oddziaływania na młodzież (sztuka artystyczna oraz internet). Ważnym elementem będzie uzmysłowienie, że powinni zadbać o siebie jak i o swoich najbliższych jak najwcześniej, a nie dopiero w sytuacji, gdy nowotwór jest w zaawansowanym stadium.

Po sukcesie projektu Pokonaj Raka Piersi w kontekście BRC1, BRC2 naturalną rzeczą jest kontynuacja działań społeczno-edukacyjnych kładąca główny nacisk na rolę profilaktyki w walce z rakiem właśnie wśród młodzieży.

Zakres projektu

Do najważniejszych działań w ramach projektu należy:

1. Cykl wykładów edukacyjnych w szkołach średnich i uczelniach (otwarta, luźna i interaktywana forma, dyskusja, przykłady dobrych praktyk, doświadczenia, rola rodziny i partnerów w obszarze profilaktyki i wczesnego wykrywania)

2. Murale – miejska kreacja graficzna (artystyczny wyraz, nieinwazyjna forma przemawiająca do młodych ludzi) w miastach Śląska i Zagłębia.

3. Kampania informacyjna w mediach elektornicznych i drukowanych

Galeria

Zobacz fotogrlerię z muralami (Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec)

Podziękowanie

Kochani
Trudno jest mi Was wszystkich wymienić z imienia i nazwiska, ale to Nasz wspólny sukces. Ponad politycznymi podziałami, dzięki zaangażowaniu wielu społecznych środowisk, autorytetów medycznych, wspaniałych osób, mediów oraz mojej skromnej osoby, Ministerstwo Zdrowia oficjalnie potwierdza refundację profilaktycznej mastektomii dla tysięcy Polek, nosicielek mutacji genetycznych. Dziękuję za zaufanie i Wasze ogromne wsparcie projektu Pokonaj Raka Piersi.
Razem możemy więcej

Cel projektu

Celem projektu było wsparcie kobiet oraz podjęcie aktywnych działań mających na celu uznanie zabiegu profilaktycznej, podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją jako świadczenia gwarantowanego, refundowanego przez NFZ dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1.

Katarzyna Stachowicz
12

Moja historia

W 2006 roku wykonałam badanie na obecność mutacji BRCA1 w Instytucie Onkologii im. M.Skłodowskiej–Curie. Badanie wykonałam ze względu na obecność raka piersi w najbliższej rodzinie. Siostra ojca zmarła w wieku 44 lat na raka piersi a w wieku 32 lat zachorowała moja starsza siostra. Niestety wynik pokazał, że jestem nosicielką zmutowanego genu BRCA1, przez który ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi 87% a raka jajnika 50%. Jako pacjent wysokiego ryzyka zostałam objęta programem profilaktyki w tym zakresie.

Od 2006 roku byłam pacjentką poradni genetycznej w Instytucie w Gliwicach i wykonywałam szereg badań w zakresie profilaktyki: USG, MAMOGRAFIA, BIOPSJA. GINEKOLOGIA. Niestety tylko 3 razy w tym okresie miałam zrobiony rezonans magnetyczny , który przy tej genetycznej dysfunkcji powinnam mieć zrobiony raz w roku. W ciągu tych 11 lat urodziłam dwójkę dzieci, które przez 12 miesięcy karmiłam piersią. W trakcie wizyt w poradni genetycznej w Gliwicach otrzymałam informację, że najlepszą profilaktyką w moim przypadku jest poddanie się mastektomii piersi oraz profilaktyczne usunięcie jajnika oraz jajowodu. Po zasięgnięciu opinii wielu lekarzy podjęłam decyzję, że poddam się się tym zabiegom.

Niestety w 2016 roku w wyniku kolejnych badań kontrolnych został wykryty u mnie rak piersi. Zostałam poddana leczeniu w postaci chemioterapii. Po ośmiu cyklach ciężkiej chemii i kilku hospitalizacjach badanie rezonansu nie pokazało komórek nowotworowych. Była to bardzo dobra wiadomość, jednak nie oddalająca wizji operacji. Ze względu na mutację genetyczną zdecydowałam się na mastektomię obu gruczołów piersiowych z jednoczesną rekonstrukcją. Co nie było łatwą decyzją. Prośbę o wykonanie takiej operacji przedstawiłam na piśmie w Instytucie, niestety nie otrzymałam żadnej odpowiedzi.

Moja decyzja oparta była na opinii wielu autorytetów medycznych zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Dowiedziałam się także, że niestety taki zabieg nie jest świadczeniem gwarantowanym tzn. nie podlega refundacji i muszę go sama sfinansować. Wybrałam klinikę Helios Klinikum w Bad Saarow w Niemczech. 11 lipca przeszłam operację obustronnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją ze wskazaniem do kolejnego zabiegu profilaktyki w tym zakresie.

Aktualnie dochodzę do pełni sił i chętnie dzielę się moimi doświadczeniami z walki z rakiem.
Dziewczyny wykonujcie badania profilaktyczne,
badajcie się systematycznie".