Dziennik Zachodni przedstawił pierwsze, autoryzowane przez Ministerstwo Zdrowia dane dotyczące zabiegów profilaktycznej mastektomii, przeprowadzonych w Polsce po wywalczeniu przez refundacji tych zabiegów. Pomimo trudnego czasu 285 Polek przestało żyć z bombą w ciele, ponieważ skorzystały z profilaktycznej mastektomii.
Dzięki wspólnemu projektowi Pokonaj Raka Piersi i ponadpartyjnemu poparciu posłów minister zdrowia (wtedy Łukasz Szumowski) wprowadził rozporządzenie, zgodnie z którymi kobiety z mutacjami genetycznymi BRCA1 i BRCA2, zagrożonych nowotworem piersi, mogą bezpłatnie wykonać w polskich szpitalach profilaktyczną mastektomię wraz z jednoczesną rekonstrukcją piersi.
Z danych Ministerstwa Zdrowia od 1 marca, kiedy nowe uregulowanie weszło w życie, do 31 lipca 2020 roku z tej możliwości skorzystało 285 Polek w całym kraju. Najwięcej w województwach: Łódzkim – 42, Zachodniopomorskim – 41 i Mazowieckim – 39. W województwie śląskim, skąd wyszła idea zmian w przepisach w szpitalach przeprowadzono w tym czasie 32 takie zabiegi.
Najmniej operacji, po kilka, przeprowadzono w województwach: małopolskie i warmińsko-mazurskie po jednym, po cztery w podlaskim i lubelskim, zaś sześć w opolskim.