fbpx

Powstaje mural ostrzegający przed rakiem piersi | Dziennik Zachodni

Gość Dnia Radia Zawiercie [audio]
Marzec 26, 2019
Mural w Sosnowcu już gotowy | Gazeta Wyborcza
Październik 13, 2019

Powstaje mural ostrzegający przed rakiem piersi | Dziennik Zachodni

W Sosnowcu powstaje mural ostrzegający przed rakiem piersi. Wymyśliła go Katarzyna Stachowicz. Kolejne murale powstaną w innych miastach

Katarzyna Stachowicz, która wraz DZ i posłami z regionu wywalczyła refundację profilaktycznej mastektomii dla kobiet z genetycznym rakiem piersi, teraz rozpoczęła nową akcję. Chodzi o to, aby uświadamiać Polki, by pamiętały o profilaktycznych badaniach, które mogą uratować im życie. Akcja jest nietypowa, bo jej efektem będzie mural.

Ten mural będzie „krzyczał” do przechodniów: uważaj na raka, badaj się, możesz wygrać. Przy ulicy 3 Maja pokazano fragment „antyrakowego muralu”, którego inicjatorką jest radna wojewódzka Katarzyna Stachowicz. To z nią i posłami województwa śląskiego „Dziennik Zachodni” wywalczył refundację bezpłatnej mastektomii dla kobiet z genetycznym nowotworem piersi. Mural przedstawia lustrzane odbicie kobiety, po której ramieniu pełznie czerwony rak.

Mural ma jasny przekaz: kobiety powinny się badać
– Przekaz ma być jasny i oczywisty, bo rak rzeczywiście wpełza w nasze ciało i życie, i chce nas pokonać. My musimy być silne i nie dać mu się, walczyć, ale przede wszystkim dzięki systematycznym badaniom nie powinnyśmy dopuścić do choroby, zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi Katarzyna Stachowicz, która chce, by murale o podobnej symbolice w ramach akcji edukacyjnej powstały w innych miastach województwa śląskiego.

Katarzyna Stachowicz rozmawiała już z władzami Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Wojkowic, Siewierza, Sławkowa. Bytom zgłosił się sam, co jest niezwykle miłe. – Wszyscy są za. Szukamy odpowiednich ścian i sponsorów – opowiada.”

 

Całość artykułu: Dziennik Zachodni (autor: Agata Pustułka) >>> https://dziennikzachodni.pl/w-sosnowcu-powstaje-mural-ostrzegajacy-przed-rakiem-piersi-wymyslila-go-katarzyna-stachowicz-kolejne-murale-powstana-w-innych/ar/c14-14488131

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *